OWIES I JEGO WŁAŚCIWOŚCI
Avena Sativa inaczej owies zwyczajny. Dla mnie nie taki zwyczajny, dlatego chciałabym zatrzymać się przy tej bardzo pospolitej roślinie, którą wszyscy znają, ale mam wrażenie nie doceniają…
Zacznę od zastosowań kosmetycznych, w kosmetyce owies ma bardzo szerokie zastosowanie, w szczególności producenci stosują go w produktach do skóry bardzo wrażliwej, z wszelkiego rodzaju problemami: AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca, egzema, świąd, skóra skłonna do przesuszeń. W owsie występuje β-glukan oraz skrobia – zwiększają one barierę ochronną warstwy rogowej naskórka.
Właściwości oczyszczające
Owies nie tylko zapewnia naturalną formę odżywiania i ochrony skóry, ale także koi i oczyszcza skórę. Wszystko za sprawą saponiny, która delikatnie usuwa brud z naszej skóry.
Właściwości nawilżające
Lipidy i białka zawarte w owsie zapewniają właściwości utrzymujące wilgoć, okluzyjną i zmiękczającą skórę, co w oczywisty sposób oznacza, że zapewniają one barierę dla skóry i zatrzymują wilgoć. Dlatego olej owsiany jest jednym z najlepszych składników nawilżających dla wrażliwej skóry.
Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające
Historycznie rzecz biorąc owies był stosowany do łagodzenia podrażnionej i zaognionej skóry. Jego właściwości przeciwzapalne działają na rzecz przywrócenia naturalnej bariery skóry, zmniejszając swędzenie i napięcie.
Łuszczenie się
Dla tych, których wrażliwa skóra nie toleruje agresywnych peelingów, łagodny złuszczający charakter owsa stanowi skuteczną, ale miłą alternatywę.
Przy chorobach skóry, poparzeniach słonecznych, a także przy ukąszeniach owadów ulgę przynosi kąpiel owsiankowa. Warto o tym wiedzieć, szczególnie teraz w okresie letnim kiedy więcej czasu spędzamy na łonie przyrody i wystawiamy naszą skórę na działanie promieni słonecznych. Przepisów na taką kąpiel znajdziecie dużo w internecie, ja mogę podzielić się z Wami moim sposobem.
Przepis na kąpiel owsiankową:
Niecałą szklankę płatków owsianych (ja kupuję górskie błyskawiczne), zalewam wrzącą wodą i czekam aż się zaparzą. Ważne jest aby płatki nie tylko rozmoczyły się, ale uwolniły z siebie wszystko co najlepsze. Z naparu powinien zrobić się gęsty kleik. Wtedy odcedzam napar na gęstym sitku, jeszcze raz zalewam płatki gorąca wodą, mieszam i przecedzam. Koniec przecieram jeszcze łyżką i to jest ten moment, gdzie można pozyskać największą ilość dobroci z naszych płatków :-). Taką esencję dodaję do kąpieli.
W czasie wakacji, a zwłaszcza urlopu mamy więcej czasu dla siebie, warto o siebie zadbać i wygospodarować dla siebie choć 30 minut. Nie zapominajmy o tym… Fajnie spędzać czas na rowerze, w górach, na plaży, ze znajomymi i najbliższą rodziną, ale pobycie ze sobą sam na sam i odcięcie się od wszystkiego wokół jest bezcenne.
Na koniec, o innych zaletach płatków owsianych:
zawarte w owsie minerały: potas, wapń, magnez, żelazo, selen, mangan wspomogą nasz układ nerwowy, a witaminy – B1, B2, B6, E będą przeciwdziałać zmęczeniu i rozdrażnieniu oraz poprawią naszą pamięć.
Nieocenione w płatkach jest to, że można je zaserwować na mnóstwo sposobów i choć prawie wszyscy pamiętamy owsiankę z dzieciństwa – płatki ugotowane na mleku i dosłodzone odrobina cukru, to można je podawać na wiele innych sposobów i nie tylko na słodko i z mlekiem; można zaparzyć wodą i podać z jogurtem i ulubionymi owocami bądź orzechami z dodatkiem miodu, ale na słono w postaci placków z cukinii z płatkami owsianymi (bez mąki)…
Włókno pokarmowe zawarte w płatkach owsianych w połączeniu z mlekiem lub wodą tworzy kleik. W żołądku, powoduje tym samym uczucie sytości. Poprzez właściwości rozpuszczalnego włókna, dzięki którym usuwane są z jelit zbędne produkty przemiany materii, zwiększa się metabolizm. Regulują także poziom cukru we krwi.
Wnioski wyciągnijcie sami 🙂